Słowa kluczowe: beton, drewno, kamień, ogród, ścianka oporowa, skarpa,

DrukujUrządzanie ogrodu


ŚCIANKI OPOROWE PRZY SKARPACH

Istnieje wiele rodzajów ścianek oporowych. Bardzo często są wykorzystywane podczas budowy skarp i innych wzniesień w ogrodach. Ich podstawowym zadaniem jest podtrzymanie ziemi tak, aby się nie osunęła. Oto kilka rodzajów ścianek oporowych, którymi można się posłużyć budując skarpę:

 


1. Wylewane - betonowe lub żelbetowe


Jeśli chcemy postawić ściankę na gruncie piaszczystym, można to zrobić 50 cm poniżej terenu. Na gruntach spoistych z kolei, powinny sięgać poniżej poziomu przemarzania ziemi, a to już zależy od regionu kraju np. na Dolnym Śląsku jest to 80 cm, a na Suwalszczyźnie 140 cm .


Na wyższe ściany duży wpływ ma parcie gruntu,więc najlepszym rozwiązaniem będzie ich zbrojenie prętami stalowymi o grubości 10-12mm połączonymi zbrojeniem rozdzielczym o grubości 4,5 - 6 mm. Bardzo ważne jest to, że w części fundamentowej zbrojenie musi być tak wygięte aby tworzyło pętlę oraz powinno być połączone z prętami rozdzielczymi, które mają średnicę 10mm. Taką betonową ściankę można później wygładzić i pomalować lub też obłożyć np. cegłą klinkierową.


Ważne, aby pamiętać że takie ścianki wymagają odprowadzenia wody opadowej. Jeśli o tym zapomnimy istnieje ryzyko obsunięcia się się ziemi. Dlatego też należy ułożyć drenaż (np. zasypkę z żwiru sortowanego), który będzie oddzielony od gruntu geowłókniną. Tym sposobem zapobiegniemy zbędnemu zamuleniu drenażu. Na samym dnie zasypki trzeba ułożyć rurę perforowaną drenarską (o średnicy 50 - 100mm) i będzie ona wyprowadzać wodę na zewnątrz nasypu.


Ścianka powinna sięgać nieco powyżej pagórka, tym sposobem zatrzyma ziemię, która może się osypywać oraz będzie kierować wodę w kierunku drenażu (trzeba pamiętać, aby między ścianką a skarpą zbudować małą rynnę, która pomoże przesączać się wodzie do drenażu)

 


2. Ścianki murowane z kamienia, cegły bądź bloczków betonowych


Ten rodzaj ścianek stawia się na fundamencie betonowym, który został wcześniej wylany na warstwie ubitego żwiru. Następne elementy należy układać według zasady przewiązania murarskiego, czyli pokrywając każde złącze poprzedniej warstwy całym elementem warstwy następnej. Większe kamienie powinny zespalać mur oraz grunt. Tutaj również jest wymagane odprowadzanie wody drenażem.


Jeśli ścianki są wyższe niż 80 cm powinno się je pochylić w kierunku wzniesienia. Ścianka powinna być odsunięta od pionu ok. 1/5 wysokości.

 


3. Wzniesienia zabezpieczone drewnem


Drewnem lepiej nie obudowywać stromych i wysokich skarp, ponieważ drewno jest podatne na korozję biologiczną. Za to do niższych rabat drewno pasuje idealnie. Aby zrobić taka obudowę można wykorzystać drewno z podkładów kolejowych lub bali impregnowanych ciśnieniowo. Drewno impregnowane ciśnieniowo najlepiej wykorzystać tam gdzie będzie się łączyć z gruntem. Drewniana obudowa wygląda dobrze z kamieniem. Obecnie nie jest problemem kupienie drewna z drzew egzotycznych, które jest trwalsze, ale co za tym idzie, jest również droższe.





Komentarze (0)

Brak komentarzy.

zamknij

Logowanie

Jeżeli nie masz jeszcze konta, zarejestruj się.

   

Loguj mnie automatycznie przy każdych odwiedzinach serwisu
zaloguj